Siirry tekstiin
MYYMÄLÄ AVOINNA TI-PE 10-18 & LA 10-14 MYYMÄLÄ AVOINNA TI-PE 10-18 & LA 10-14
NOPEA TOIMITUS 1-3 ARKIPÄIVÄSSÄ! NOPEA TOIMITUS 1-3 ARKIPÄIVÄSSÄ!
ILMAINEN TOIMITUS YLI 150 € TILAUKSIIN SUOMESSA! Ilmainen toimitus yli 150 € tilauksiin Suomessa!
Kieli
Ostoskori
Ritvan elämää ompelun maailmassa

Ritvan elämää ompelun maailmassa

Ritva Järvimäki-Kansanahon matka ompelun maailmaan sai alkunsa Jämsänkoskelta, missä hän sai koulutuksen mallipukinevalmistajaksi. Tämän jälkeen Ritva jatkoi opintojaan Hämeenlinnassa Wetterhoffin Käsi- ja Taideteollisuusoppilaitoksessa, josta hän valmistui vaatetusalan artenomiksi. Sen jälkeen Ritvan tie vei suoraan alan töihin ja ompelu onkin ollut osa hänen elämäänsä siitä lähtien. 

 

Monipuolinen ja vaihteleva työ  

Ritva on työskennellyt Ommellisen vaatetuotannossa vuodesta 2020 lähtien. Hänen työtehtäviinsä kuuluvat muun muassa lukkotikillä ja saumurilla ompeleminen, sekä tuotantoon lähtevien tuotteiden laakaus ja leikkaus. Toisinaan Ritva pääsee työssään Ommellisen tiimille tyypillisesti heittäytymään myös vaatemalliksi ja olemaan osana erilaisia tapahtumia.  

Kaikkein ihaninta työssäni on nimenomaan sen jatkuva vaihtelu, sillä yksikään päivä ei ole samanlainen! Kuosit, värit ja tuotesarjat muuttuvat nopeasti, ja se tuo aina uutta innostusta, mielekkyyttä ja kiinnostavuutta työhöni’, Ritva kuvailee.  

Ritva kertoo nauttivansa erityisesti työtehtävistä, jotka vaativat tarkkuutta ja keskittymiskykyä. Hänelle tuo suurta iloa esimerkiksi hieman haastavampien ompelutehtävien suorittaminen ja niiden myötä syntyvä kokemus onnistumisista. 

‘Olen huomannut myös sen, miten värit tuovat oman lisänsä työni mielekkyyteen, ja kutsunkin tätä "väriterapiaksi"! Ommellisella värejä onkin paljon ja on ihanaa saada työskennellä niiden kanssa päivittäin’, Ritva sanoo. 

Yksi työn iloista Ommellisella on Ritvan mielestä myös hyvä työporukka.  

Ommellisella vallitsee samanhenkisten ihmisten luoma tiivis yhteisö, jossa työkaverit ovat läheisiä ja yhteistyö toimii saumattomasti. Moni tiimin jäsen on ollut töissä Ommellisella jo useita vuosia, mikä sekin kertoo hyvästä yhteishengestä’, Ritva kertoo. 

Kaikista Ommellisen kuoseista Ritvan yksi suosikki on Elina Antilan suunnitteleman ‘Babushka Roses’ -kuosi, joka on ollut mukana Ommellisen tuotannossa aivan alkuajoista lähtien ja on kiistatta yksi eniten erilaisia väriversioita nähneistä kuoseista! Toisena Ritva mainitsee Pitkon’, joka tuli Ommellisen valikoimaan viime syksynä. Ritva kertoo pitävänsä erityisesti graafisista ja abstrakteista kuoseista. 

 

Ritvan neuvot aloitteleville ompelijoille 

Ritvalla on useita kannustavia sanoja niille, jotka ovat kiinnostuneita ompelusta, mutta joita ompelemisen aloittaminen kenties hieman jännittää. 

‘Jos ompelemisen aloittaminen jännittää, voisi olla hyvä ajatus hakeutua sellaisen ystävän seuraan, joka osaa jo ommella. Voisitte järjestää vaikka ompeluillan yhteisen tekemisen parissa näin varmistaisit sen, että vierelläsi on joku, jolta kysyä apua tarvittaessa. Kannattaa ehdottomasti heittäytyä ja kokeilla rohkeasti ompelemista, sillä käytännön tekemisen kautta oppii parhaiten’, Ritva kannustaa. 

Ommellisen kaavat ovat todella helppokäyttöisiä ja niiden mukana tulee myös ompeluvideo helpottamaan ensiaskeleiden ottamista, joten myös niiden avulla on mahdollista lähteä harjoittelemaan ompelua. Asiakkaat ovat tämän lisäksi aina tervetulleita vierailemaan Ommellisen ompelimossa Kinkomaalla, missä löytyy neuvoa ja opastusta ompeluasioissa! 

 

Onko ompeluharrastus tulossa takaisin? 

Ritvan näkemyksen mukaan ompelu ja neulominen ovat nousseet uuteen suosioon erityisesti koronapandemian aikana ja sen jälkeen. Myös kestävän kehityksen ajattelu on vaikuttanut kulutustottumusten muutokseen.  

Aloittelijoille Ritva suosittelee alkuun yksinkertaista tuotetta, jolla onnistumisen tunne syntyy nopeasti. Samalla on tärkeää olla armollinen itselleen, sillä ompeluun voi liittyä esimerkiksi uusia termejä, jotka saattavat aluksi tuntua vierailta, mutta kaiken voi oppia!  

‘Se on hieno tunne, kun löytää jonkin kauniin kuosin ja voi luoda siitä jotakin ainutlaatuista, jota muilla ei ole’, Ritva kuvailee. ‘Ompelu voi tuoda elämään paljon iloa ja onnistumisen kokemuksia, jotka kantavat pitkälle. Kun ensimmäinen itse tehty vaate on valmis ja joku kehuu sitä, tunne siitä on uskomattoman hieno. Miten ihanaa silloin onkaan sanoa: 'Minä tein tämän ihan itse! 

 

Net Orders Checkout

Item Price Qty Total
Subtotal 0,00 €
Shipping
Total

Shipping Address

Shipping Methods